Solarika Sp. z o.o., Sp. k.

Poznań
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Autor: Solarika Sp. z o.o., Sp. k., publikacja: 2020-05-22

Instalacja fotowoltaiczna to – inaczej mówiąc – domowa elektrownia słoneczna. Aktualnie panele fotowoltaiczne może zamontować na swoim dachu praktycznie każdy. Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę, masz gospodarstwo rolne, czy szukasz sposobu na oszczędności w swoim domu.

Prąd ze słońca. Solarika

Czy warto korzystać z kalkulatorów fotowoltaiki?

Zawsze przed podjęciem decyzji o instalacji paneli zwróć się do specjalistów od fotowoltaiki o wycenę takiej instalacji. W wielu firmach taka wycena wykonywana jest bezpłatnie.

Nie polecamy szukać informacji na temat opłacalności czy kosztu instalacji w internecie, czy też powszechnych kalkulatorach fotowoltaiki. Podane w ten sposób dane mogą okazać się znacząco inne od rzeczywistości, jaka nas zastanie. Dlaczego? Kalkulatory nigdy precyzyjnie nie wyliczą kosztu i opłacalności takiej inwestycji. Zależy to od zbyt wielu parametrów. Od usytuowania dachu czy domu, przez rodzaj tegoż dachu i zapotrzebowanie energetyczne, na jakości i mocy wybranych materiałów kończąc. Kalkulatory mogą podawać specjalnie zaniżone ceny, biorąc pod uwagę najtańsze, słabe jakościowo moduły fotowoltaiczne. Opinie na forach mogą być też różne. Jeśli ktoś czeka, że po miesiącu korzystania z paneli zauważy znaczący spadek rachunków za prąd, to się myli.

Zmiana rozliczenia z zakładem energetycznym

Po instalacji paneli fotowoltaicznych sugeruje się zmianę rozliczenia z zakładem energetycznym na roczny lub co najmniej półroczny. Dopiero w takim układzie instalacja paneli fotowoltaicznych się opłaca.

Fotowoltaika – jakie formalności musimy spełnić?

Często pojawia się również pytanie: Co muszę mieć, żeby zainstalować swoją elektrownię słoneczną? Przy instalacjach o mocy do 50 kWp nie są potrzebne żadne zezwolenia czy pisma. Natomiast 50 kWp to na tyle duża instalacja, której właściwie nie montuje się w gospodarstwach domowych, ale w firmach lub gospodarstwach rolnych, które zużywają olbrzymie ilości energii.

Jedyną formalnością, jaką musisz zrobić, to zgłosić instalację fotowoltaiczną do swojego dostawcy energii elektrycznej, który w takim przypadku jest zobowiązany do wymiany Twojego licznika na licznik dwukierunkowy.

Jakie korzyści daje własna instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja paneli fotowoltaicznych - jak się powszechnie uważa – nie jest tania. To prawda, jednak montaż paneli słonecznych wiąże się z licznymi korzyściami. Możesz wziąć udział w programie rządowym "Mój Prąd", z którego otrzymasz 5000 zł na instalację fotowoltaiczną, a także możesz ubiegać się o otrzymanie ulgi podatkowej. Te dwie formy dofinansowania do fotowoltaiki znacząco obniżają koszt instalacji fotowoltaicznej, natomiast w ciągu kolejnych 7-10 lat cała inwestycja się zwróci, a Ty pozostaniesz z darmową energią.

Przy małych domowych instalacjach fotowoltaicznych mówimy o kwotach rzędu 18-20 000 złotych. Wielkość instalacji fotowoltaicznej zależy od Twojego zapotrzebowania na energię.

Najlepszy czas na montaż paneli fotowoltaicznych to właśnie marzec/ kwiecień. Dni są coraz dłuższe, więc panele potrafią produkować naprawdę spore ilości prądu.

Czytaj też: Kredytowanie instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 26 077 Specjalistów od Fotowoltaiki najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice